Le Poème Harmonique to jedna z najważniejszych grup wykonujących muzykę barokową. Z ogromną przyjemnością prezentujemy Państwu tych wspaniałych artystów i zapraszamy na ich koncert…
Vincent Dumestre i Le Poème Harmonique

Utworzone w 1998 roku, Le Poème Harmonique jest grupą solistów zebranych wokół Dyrektora Artystycznego – Vincent’a Dumestre. Ich artystyczna aktywność, oparta na woklanych i instrumentalnych utworach XVII i wczesnego XVIII wieku, stale jest wzbogacana elementami pochodzącymi z innych dziedzin artystycznych.
Aktorzy, tancerze, artyści cyrkowi, lalkarze połączyli swoje działania z muzykami w programach prezentujących muzykę kameralną: Le Ballet des Fées i Il Fasolo – a od 2004 roku, w dużych produkcjach scenicznych tj. Le Bourgeois Gentilhomme oraz Baroque Carnival.

Od czasu założenia grupa występowała wielokrotnie poza Francją na scenach Londynu, Wiednia, Rzymu, Tokyo czy Nowego Jorku. Do wspaniałych występów Le Poème Harmonique w ostatnich sezonach należy zaliczyć blisko 130 prezentacji programów Le Bourgeois Gentilhomme, Baroque Carnival and Cadmus et Hermione m.in. w Opéra Comique, Théâtre des Champs-Elysées and Cité de la Musique w Paryżu, Opéra de Rouen Haute-Normandie, Théâtre de Caen, Grand Théâtre de Provence at Aix-en-Provence, Grand Théâtre de Luxembourg, Utrecht Festival, Teatro Canal w Madrycie, Teatro San Carlo w Neapolu i tak dalej.

Nagrania grupy dla wydawnictwa muzycznego Alpha spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy (ponad 150000 płyt CD i DVD sprzedano od 1998) oraz wielkim uznaniem krytyków. Za swoją twórczość Le Poème Harmonique otrzymało nagrody m. in.: Grand Prix de l’Académie Charles Cros, Diapason d’Or (w tym za Najlepsze DVD 2006 roku za Le Bourgeois Gentilhomme), Le Monde de la Musique, Prelude Classical Award w 2003, Międzynarodową Nagrodę A. Vivaldiego, Caecilia Press Prize. Nagranie DVD Cadmus et Hermione z 2008r. Otrzymało nagrody: Diapason d’Or, Recommended by Classica, BBC Music Choice, German Record Critics’ Award, etc. (źródło: http://www.lepoemeharmonique.fr; tłumaczenie: P. Ciepliński)

Le Poème Harmonique jest finansowane przez: Francuskie Ministerstwo Kultury (DRAC Haute-Normandie), Region Haute-Normandie oraz Miasto Rouen. Głównym Patronem Poème Harmonique jest Mécénat Musical Société Générale. Le Poème Harmonique jest rezydentem Opéra de Rouen Haute-Normandie. Na potrzeby prób Poème Harmonique jest rezydentem Fondation Singer-Polignac.

Vincent Dumestre
Vincent Dumestre jest założycielem i Dyrektorem Artystycznym Le Poème Harmonique. Wraz ze swoim oddanym zespołem pragnie odnowić sztukę barokowego przedstawienia, stąd też w wielu swoich projektach łączy muzykę z innymi dyscyplinami artystycznymi (taniec, opera, teatr).
Po ukończeniu studiów z historii sztuki w École du Louvre i gitary klasycznej na École Normale de Musique w Paryżu, Vincent Dumestre skierował swoje zainteresowania na lutnię, gitarę barokową i teorbę, które studiował wraz z Hopkinsonem Smithem i Eugène Ferré, Rolfem Lislevandem w konserwatorium w Tuluzie, a następnie w konserwatorium w Bolonii gdzie uzyskał dyplom. Od tego czasu brał udział w licznych koncertach, w szczególności z Ricercar Consort, La Simphonie du Marais, Le Concert des Nations, La Grande Écurie et la Chambre du Roy i in. Wziął udział w ponad trzydziestu nagraniach z tymi grupami, które wydawano przez Erato, Auvidis, Virgin, Ricercar, Pierre Verany czy Naxos.
W 1998 roku Vincent Dumestre utworzył Le Poème Harmonique. Od pierwszych produkcji grupy ich działania spotkały się z uznaniem krytyków i popularnością wśród słuchaczy. W 1999 roku francuski magazyn muzyczny Diapason ogłosił Vincent’a Dumestre ‘Młodym Talentem Roku’ za jego pracę z Le Poème Harmonique. Jego działalność przyniosła mu wraz z grupą wiele nagród przyznawanych przez prasę muzyczną: Płyta Roku Diapason oraz Le Monde de la Musique, rekomendacje od Classica, Répertoire, Opéra International, Télérama etc.
Duch innowacji charakteryzuje pracę Vincent’a Dumestre i jego grupy. W projektach zespołu pojawia się on jako instrumentalista wraz ze swoimi wokalistami i muzykami. Ten aspekt pracy jest dla niego niezwykle istotny, pomimo że wraz z rozwojem zespołu musi on często przyjmować rolę dyrygenta. (źródło: http://www.lepoemeharmonique.fr, tłumaczenie: P. Ciepliński)

Program wykonywany podczas gliwickiego koncertu – Luis de Briceño: El Fenix de Paris
Luis de Briceño był hiszpańskim wirtuozem gitary, który miał ogromny wpływ na wprowadzenie gitary do muzyki francuskiej. Było to w czasach gdy lutnia pozostawała we Francji jedynym uznawanym poważnie instrumentem szarpanym. Stał się on ulubieńcem paryskiej arystokracji ku oburzeniu obrońców lutni. Książka, którą opublikował w 1626 r., opisująca metodę gry na hiszpańskiej gitarze, zawiera wiele improwizacji na temat różnorodnych hiszpańskich tańców. Z dala od sporów z przeszłości, możemy podziwiać piękno utworów Briceño i wolność, jaką dają one wykonawcom. Te cechy natchnęły Le Poème Harmonique do przywrócenia ich słuchaczom. Program, który nagrano dla Alpha, otrzymał nagrody Diapason, De Volkskrant, Recommended by Classics Today France, “Bien” Télérama. Projekt ten zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w Polsce.