Marco Beasley, Guido Morini oraz zespół Accordone w składzie: Rossella Croce, Esther Crazzolara (skrzypce), Elisabetta De Mircovich (wiolonczela), Stefano Rocco (gitara), Franco Pavan (theorba), Vito De Lorenzi (bębny).  http://www.accordone.it


Guido Morini – organista i klawesynista, kompozytor oraz aranżer Accordone, które założył z Marco Beasley’em w 1984 r. Od zawsze zainteresowany muzyką dawną. Zdobywca wielu uznanych w świecie muzyki dawnej nagród (Diaposon d’Or, Choc de la Musique), nagrywał dla znanych wydawnictw tj. ECM, Alpha, Naive, ALia Vox i in.

Marco Beasley  urodził się w Neapolu w 1957 roku. Podczas studiów muzycznych na Uniwersytecie w Bolonii rozpoczął karierę koncertową, co wkrótce doprowadziło go do występów na  najznakomitszych scenach takich jak Mozarteum w Salzburgu, Concertgebouw w Amsterdamie czy Lincoln Centre w Nowym Jorku. Jego osobowość artystyczna swobodnie łączy w sobie beztroskę neapolitańskiej duszy, miłość do tworzenia muzyki oraz głębokie uczucie żywione w stosunku do poezji i literatury. 

Artyści zawitają po raz drugi w Gliwicach, tym razem z programem Storie di Napoli. Projekt ten oparty jest na muzyce neapolitańskiej wywodzącej się z różnych okresów historycznych (od Renesansu aż do XX wieku). Jest on zarazem manifestem artystycznym Marco Beasley’a, który z pomocą aranżacji Guido Moriniego opowiada o muzycznych gatunkach, które wpłynęły na jego rozwój jako muzyka. Storie di Napoli to także misterna próba połączenia wielu gatunków muzycznych w spójną całość. Tym samym Beasley i Accordone ukazują ogromną spuściznę muzyki europejskiej, która odgrywa tak ważną rolę w kulturze współczesnej świata zachodniego.

 


Jordi Savall, Andrew Lawrence-King, Frank McGuire

Jordi Savall – hiszpański muzyk i kompozytor, jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej, zwłaszcza renesansu i baroku. Wybitny instrumentalista, grający na violi da gamba. Nagrał blisko 200 autorskich projektów muzycznych. Jego ponad 40-letnia kariera przyniosła mu dziesiątki wyróżnień i prestiżowych nagród.

Jordi Savall rozpoczął swoje muzyczne studia gdy miał 6 lat jako chórzysta dziecięcego chóru w rodzinnej miejscowości Igualada (Katalonia). Następnie rozpoczął naukę gry na wiolonczeli i ukończył studia na konserwatorium w Bracelonie (1964). Rok później rozpoczął, jako samouk, studiowanie violi da gamba i muzyki dawnej i postanowił rozpocząć zaawansowane studia w Bazylei w słynnej Schola Cantorum Basiliensis. Tam również od 1973 wykładał przez jakiś czas. Stworzył trzy orkiestry muzyki dawnej: Hespèrion XXI (1974), La Capella Reial de Catalunya (1987) oraz Le Concert des Nations (1989), które prowadził wraz z żoną Montserrat Figueras. Strona artysty

Andrew Lawrence-King – brytyjski harfiarz, dyrygent, specjalista od muzyki dawnej. Jest solistą w zespole Jordiego Savalla. Założył w 1988 roku grupę Tragicomedia i w 1994 zespół The Harp Consort. Wykładał m.in. w Akademie für Alte Musik w Bremie oraz w ESMUC w Barcelonie.
Strona artysty

Frank McGuire, założyciel grupy Lyra Celtica, to niezwykle różnorodny i utalentowany muzyk i wokalista. Jego specjalizacją jest irlandzki bęben obręczowy (tzw. Bodhrán). Artysta oprócz własnych projektów uczestniczy w koncertach i nagraniach wielu innych muzyków ze świata twórczości etnicznej, world music i in.

Artyści wykonają w Gliwicach program Celtic Viol, który jest hołdem dla szkockich i irlandzkich tradycji muzycznych. Ten dość nietypowy dla Savall’a repertuar po raz kolejny utwierdza w przekonaniu, iż jest on muzykiem i interpretatorem totalnym.


Arianna Savall (harfa, śpiew), Petter U. Johansen (skrzypce norweskie, śpiew) oraz Capella Antiqua Bambergensis w składzie Andreas Spindler, Anke Spindler, Thomas Spindler.

Arianna Savall – Honorowy Dyrektor Artystyczny Festiwalu, harfistka, sopranistka, kompozytorka. Urodzona w Bazylei w katalońskiej rodzinie muzyków, rozpoczęła naukę gry na harfie w wieku 10 lat i kontynuowała ją w Barcelonie pod okiem Magdaleny Barrera. Jednocześnie rozpoczęła naukę śpiewu w konserwatorium w Terassie. Była słuchaczką konserwatorium w Tuluzie i innych uczelni europejskich gdzie kształciła się pod kierownictwem takich sław lutnictwa i śpiewu jak Rolf Lislevand, Hopkinson Smith, Monserat Figueras czy Jordi Savall. Od 1997 roku koncertowała i nagrywała z grupami takimi jak: Hesperion XXI, La Capella Reial de Catalunya, Malapunica, Ricercar Consort, podróżując po całym świecie. Jednocześnie od kilku lat rozwija swoją niezależną działalność artystyczną.

U boku Arianny Saval wystąpi Petter Udland Johansen – urodzony w Oslo tenor, absolwent Norges Musikk Hoyskole  oraz Scola Cantorum Basiliensis. Muzyk znany jest nie tylko z interpretacji muzyki dawnej lecz także ze scen operowych w Niemczech, Hiszpanii i Szwajcarii. Brał udział w opracowanym przez Jordi Savalla „Orfeuszu” Monteverdiego, grał w „Ariannie” Haendla czy w „Uprowadzeniu z Seraju” Motzarta. Występował także jako tenor w mszach i oratoriach Bacha, Schutza i Mozarta. Petter Udland Johansen nagrywał z takimi grupami i muzykami jak Ferrara, Lucidarium, Dominique Vellard, Sagene Ring oraz Pratum Musicum.
Tych dwoje światowej sławy muzyków wykona w Gliwicach wraz z niemiecką grupą Capella Antiqua Bambergensis koncert oparty na ich projekcie Klang der Staufer. Wyjątkowe kompozycje pochodzące z Andaluzji, południowych Włoch, Niemiec i Norwegii, przywrócą do życia bogactwo dźwięków Średniowiecza. Koncert zaprezentuje muzyczne skarby takie jak przepiękne i mistyczne pieśni z katalońskiej  „Libre Vermell” (Czerwonej Księgi) wykonywane przez Ariannę Savall z towarzyszeniem jej harfy. Ponadto usłyszymy wybrane fragmenty „Pieśni o Nibelungach” wplecione w oryginalną muzykę epoki. Z kolei Petter U. Johansen, który pochodzi z Oslo, zaczaruje słuchaczy swoją interpretacją „Pieśni o Rolandzie” wykonaną w oryginalnym, średniowiecznym dialekcie. Muzyka wspaniałego okresu romańskiego i gotyckiego przeniesie nas w czasy budowy wielkich katedr i ery rządów wielkich królów i cesarzy.

Capella Antiqua Bambergensis wykonuje muzykę dawną na ponad 50 instrumentach – wiernych kopiach z epoki średniowiecza. Więcej na http://www.capella-antiqua.de