unnamed

Kwartet smyczkowy Altra Volta – nietuzinkowy, barwny zespół kameralistów założony w roku 1998, dzięki inicjatywie Michała Lecha – wiolonczelisty kwartetu.

Skład dopełniają muzyczni globtroterzy: Leszek Sojka – skrzypce, Jacek Dzwonowski – skrzypce, aranżacje, Aleksandra Marko-Lech – altówka.
Choć wychowali się na muzyce klasycznej (Akademia Muzyczna w Katowicach), to ich otwartość i artystyczny „głód” powodują stałą potrzebę rozwoju. Łącząc w spójną całość odległe gatunki muzyczne sprawiają, że ich wykonania obfitują w rytmy bliskie stylistyce jazzu, R&B, popu i funku, stapiając je w zaskakującą świeżością całość.
Ich liczne podróże po tak egzotycznych krajach, jak Egipt, Indie czy Sri Lanka, dały artystom możliwość czerpania i doświadczania innych kultur i spojrzeń na materię dźwięków, co wpłynęło na ich podejście do piękna i prostoty muzyki.
Dzięki takiemu rozumieniu przestrzeni tworzonej przez sztukę zostali docenieni przez publiczność w Niemczech, Włoszech, Watykanie, Hiszpanii, Litwie, Holandii, Egipcie, Sri Lance, Indiach i Turcji.
Na swym koncie mają nagrania dla Radia Watykan, Radia Classique, Radia Opole, Radia Katowice. Ich występy emitowano w Telewizji Mezzo, Telewizji Polskiej, Telewizji Polonia, Telewizji Katowice.
Brali udział m. in. w prawykonaniu „Sept Humoresques” R. Campo w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, na Zamku Królewskim w Warszawie, a także w Opera Comique w Paryżu.
Uczestniczyli w festiwalach: „Szalone Dni Muzyki” i „Ogrody Muzyczne Chopina” w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu „La Nuit de la Voix” w Paryżu oraz 49 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie podczas koncertu „Kora, Trójka i Debiuty” towarzyszyli Joannie Kondrat, która wykonała piosenkę „Ostatni” z repertuaru Edyty Bartosiewicz wygrywając koncert „Debiutów”.
Są pomysłodawcami i realizatorami projektów „Osiem pór roku. JAZZda po mieście” oraz „Soyka po śląsku”. Ich gra znalazła uznanie w oczach wybitnych twórców, polityków i artystów: Sławomira Fabickiego, Krzysztofa Zanussiego, Macieja Płażyńskiego, Jerzego Buzka, Stanisława Soyki, Daniela Olbrychskiego. To ich grę K. Zanussi określił entuzjastycznie: „Przecież wyście tu dokazywali”, a Jadwiga Czartoryska doceniła za autentyczność i oryginalność.

KONCERT 23.10.2014 / g. 18.00 / Kościół Ewangelicko-Augsburski Marcina Lutra w Łabędach, bilety 15,00zł (do nabycia w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach przy ul. Dolnych Wałów 3)