KUP BILET
Pino de Vittorio
– urodzony w Leporano (prowincja Tarent) aktor i śpiewak, początkowo związany był z muzycznoteatralną formacją Pupi e Fresedde, popularyzującą tradycję południowych Włoch, ktorą założył z Angelo Savellim w roku 1976. Poźniej jego mentorem został wielki reżyser Roberto De Simone. Pod jego kierunkiem przygotowywał role w: Mistero napoletano, Li zite ’n galera, L’opera buffa del giovedi santo czy La gatta Cenerentola, które prezentował na Maggio Musicale Fiorentino i festiwalach w Nowym Jorku, Buenos Aires, Frankfurcie, Rio de Janeiro, Sao Paulo, Edynburgu i in. W roku 1984 debiutował na scenie Teatro di San Carlo w Neapolu w komedii muzycznej Crispino e la comare Luigiego i Federico Riccich, a następnie śpiewał w innych dziełach autorstwa braci Riccich – Stabat Mater i Requiem pamięci Pasoliniego. Brał udział w przedstawieniu Orfeusza C. Monteverdiego w wersji zrewidowanej przez L. Berio. W ramach Settimane Internazionale di Napoli, zagrał główne role w Historii żołnierza I. Strawińskiego pod dyrekcją Salvatore Accardo i Pulcinelli w realizacji Massima de Bernardta. Nagrania z jego udziałem cieszą się uznaniem krytyki, a jednym z ostatnich jego dokonań fonograficznych jest rejestracja muzyki sefardyjskiej zrealizowana przez Deutsche Grammophon.

Franco Pavan jest włoskim muzykiem grającym na lutni i teorbie. Ukończył studia muzyczne w Mediolanie. Współpracował z najważniejszymi zespołami wykonującymi dawną muzykę włoską takimi jak: Concerto Italiano, Accordone, La Cappella della Pietà dei Turchini, La Risonanza, La Venexiana oraz Trinity Baroque.
Występował w znanych salach koncertowych w Europie, m.in. w Konzerthaus w Berlinie i Wiedniu, Cité de la Musique w Paryżu, Auditorio Nacional w Madrycie. Podróżował też dając występy w Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych, Afryce i Azji. ​W swoim dorobku posiada ponad 50 nagranych płyt dla takich wydawnictw jak Glossa, Opus 111, Emi, Virgin, , Cyprès, Alpha, Arcana czy Naïve a jego produkcje nagradzane były tytułami Gramophon Award, Diapason d’Or, Premio Vivaldi della Fondazione Cini oraz Venezia. W 2012 roku rozpoczął współpracę z flecistką Dorothee Oberlinger, z którą to założył grupę muzyczną Laboratorio’600. Zespół wydał rok poźniej płytę Siciliane – The Songs of an Island. Franco Pavan uczy gry na lutni na Conservatorio “E. F. Dall’Abaco” w Weronie. W 2014 roku otrzymał prestiżowy tytuł Cultore della Materia of History of Music na Uniwersytecie w Padwie. Jako muzykolog, Franco Pavan interesuje się historią lutni z XVII wieku, czego owocem są jego istotne prace na temat Monteverdiego i Gesualdo. Pracował także przy nowym wydaniu The New Grove Dictionary of Music a także jest członiiem zespołu redakcyjnego Journal of the Lute Society of America.

Muzycy zaprezentują w Gliwicach po raz pierwszy w Polsce dużą część projektu, który trafi do studia nagrań jesienią 2014 roku – Sounds from Calabria (Dźwięki Kalabrii). Tradycja muzyki z Kalabrii jest jedną z najważniejszych we Włoszech, jednocześnie jest ona najmniej znana. Muzycy Laboratorio ‚600 podczas pracy nad poprzednim projektem muzyki sycylijskiej natrafili na ciekawe źródło muzyki zebranej przez anonimowego autora z XVII wieku, zawierające 312 otworów pochodzących z różnych części świata m. in z Kalabrii i … Chin. Źródła muzyki z Kalabrii artyści odnajdują także w Biblioteca del Conservatorio Pesaro, czy utworach Commedia dell’arte. Niesamowita tradycja muzyki i poezji, którą włoscy artyści odtwarzają w swoim projekcie, zawiera cudowne tarantelle, ballady, sonety, kołysanki i utwory religijne. W koncercie muzycy zaprezentują także muzykę z poprzedniej płyty poświęconej równie pięknej i tajemniczej Sycylii.

Teksty i zdjęcia artystów stanowią własność agencji artystycznych i/lub samych muzyków.
Tłumaczenie z języka angielskiego: Paweł Ciepliński. Wszelkie prawa zastrzeżone.