KUP BILET

Atmosfera barokowego jam-session, szybkie tempo, czysta artykulacja I wyraziste kolory  – tak o Café Zimmermann pisze Le Monde.  Nazwa grupy została zaczerpnięta od kawiarni Gottfrieda Zimmermanna w Lipsku gdzie delektowano się smakiem kawy. Sam właściciel lokalu chętnie gościł w swoich progach muzyków Collegium Musicum założonego przez G. Telemanna i kierowanego przez J.S. Bacha w latach 1729-1739.

Od momentu założenia w 1999 r. Café Zimmermann stanowi awangardę wśród europejskich zespołów koncertowych wykonujących muzykę barokową. Prowadzona przez klawesynistkę Céline Frisch i skrzypka Pablo Valettiego, grupa zbiera solistów, których głównym celem jest przywrócenie do życia artystycznej koncepcji, która legła u podstaw założonej przez Gottfrieda Zimmermannna fundacji w Lipsku. Café Zimmermann współpracowało z takimi artystami jak Gustav Leonhardt, Sophie Karthäuser, Roberta Invernizzi, Dominique Visse czy Les Elements oraz Accentus. Obecnie zespół rezyduje w Grand Theatre de Provence, i występuje w wielu znanych salach koncertowych i podczas najbardziej znanych festiwali tj. Cité de la Musique, Innsbruck Festival, Festiwal J. S. Bacha w Lipsku, Salle Gaveau, Théâtre de la Ville, Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie. Oprócz przywracania dla publiczności piękna muzyki barokowej artyści prowadzą również działania edukacyjne.

Café Zimmermann rezyduje w Grand Théâtre de Provence in France i wspierane jest przez: Ministerstwo Kultury i Komunikacji – Direction Régionale des Affaires Culturelles PACA, Communauté of the Pays d’Aix, oraz Conseil Régional Provence-Alpes-Côte d’Azur.  Zespół jest członkiem Fevis i Profedim. Mécénat Musical “Société Générale” jest głównym sponsorem Café Zimmermann.

L’Estro Armonico Op. 3 to zbiór 12 koncertów na  1, 2 i 4 skrzypiec napisanych przez Antonio Vivaldiego w 1711r. Utwory te w znacznym stopniu ugruntowały pozycję i renomę Vivaldiego jako kompozytora i skrzypka. Wspomniane dzieła uważane są za najbardziej wpływową kolekcję muzyki instrumentalnej, stworzonej w XVIII wieku. Café Zimmermann dokonało nagrania L’Estro Armonico w wytwórni Alpha Productions w listopadzie 2013 roku. Gliwicki koncert jest premierowym wykonaniem tego programu w ich wykonaniu w Polsce. Francuscy muzycy wykonają w Gliwicach koncerty: 7, 8, 9, 10, 11 i 12.

Teksty i zdjęcia artystów stanowią własność agencji artystycznych i/lub samych muzyków.
Tłumaczenie z języka angielskiego: Paweł Ciepliński. Wszelkie prawa zastrzeżone.