Po raz siódmy zapraszamy Państwa do Gliwic na święto muzyki dawnej!

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu ALL IMPROVVISO wyruszymy do nieodkrytych jeszcze w naszym projekcie miast i regionów Europy.
PARYŻ…
10 września 2014, Arianna Savall, Petter Udland Johansen L’invitation au Voyage
Autorski program „L’invitation au voyage” („Zaproszenie do podróży”) jest muzyczną wędrówką po Paryżu, począwszy od utworów średniowiecznych i poezji Trubadurów i Truwerów aż po mistyczną i zjawiskową muzykę Mortena Lauridsena. Usłyszymy więc dźwięki pięknej pieśni Truwerów autorstwa Gautiera de Coinci „Efforcier m’estuet ma voiz“, różne wersje znanej pieśni renesansowej “Une jeune fillette“. Następnie artyści zbudują muzyczny pomost łączący klejnoty muzyki dawnej z dwiema całkowicie nowymi kompozycjami autorstwa Arianny Savall i Pettera U. Johannesa, opartymi na starym tekście „Douce memoire“. Koncert hipnotyzować będzie także magią harmonii francuskich impresjonistów takich jak Debussy, Ravel, Faure czy Duparc.Te i wiele innych muzycznych interpretacji pozwolą nam na zagłębienie się w 1000 lat pasji, poezji i muzyki Paryża – miasta miłości i sztuki.

  

HISZPANIA ODKRYTA NA NOWO…
20 września 2014, Fahmi Alqhai i Accademia del Piacere Rediscovering Spain

 Projekt ten, który wykona najznakomitszy wirtuoz viola da gamba młodego pokolenia, przywraca do życia pasjonujący świat improwizacji. Program ten prezentuje fantazje, folie i glosy, w których rozbrzmiewa tradycja muzyczna XVI i XVII wieku. Muzycy z Hiszpanii wystąpią w Polsce po raz pierwszy podczas festiwalu All Improvviso.
 

KALABRIA I SYCYLIA…
26 września 2014, Pino de Vittorio oraz LABORATORIO ‘600 (Franco Pavan) IL CANTO DEL SUD

Muzycy zaprezentują w Gliwicach po raz pierwszy w Polsce dużą część projektu, który trafi do studia nagrań jesienią 2014 roku – Sounds from Calabria (Dźwięki Kalabrii). Tradycja muzyki z Kalabrii jest jedną z najważniejszych we Włoszech, jednocześnie jest ona najmniej znana. Muzycy Laboratorio ‚600 podczas pracy nad poprzednim projektem muzyki sycylijskiej natrafili na ciekawe źródło muzyki zebranej przez anonimowego autora z XVII wieku, zawierające 312 otworów pochodzących z różnych części świata m. in z Kalabrii i … Chin. Źródła muzyki z Kalabrii artyści odnajdują także w Biblioteca del Conservatorio Pesaro, czy utworach Commedia dell’arte. Niesamowita tradycja muzyki i poezji, którą włoscy artyści odtwarzają w swoim projekcie, zawiera cudowne tarantelle, ballady, sonety, kołysanki i utwory religijne. W koncercie muzycy zaprezentują także muzykę z poprzedniej płyty poświęconej równie pięknej i tajemniczej Sycylii.
 

ANDALUZJA…
11 października 2014, Enrike Solinis oraz
Euskal Barrokensemble Colores del Sur

Grupa muzyków z Hiszpanii wykona premierowo projekt prezentujący muzykę hiszpańskiej Andaluzji oraz inne europejskie utwory inspirowane tradycją muzyczną Półwyspu Iberyjskiego.


WENECJA…
18 października 2014, Cafe Zimmermann
L’Estro Armonico (A. Vivaldi)

L’Estro Armonico Op. 3 to zbiór 12 koncertów na 1, 2 i 4 skrzypiec napisanych przez Antonio Vivaldiego w 1711r. Utwory te w znacznym stopniu ugruntowały pozycję i renomę Vivaldiego jako kompozytora i skrzypka. Wspomniane dzieła uważane są za najbardziej wpływową kolekcję muzyki instrumentalnej, stworzonej w XVIII wieku. Café Zimmermann dokonało nagrania L’Estro Armonico w wytwórni Alpha Productions w listopadzie 2013 roku. Gliwicki koncert jest premierowym wykonaniem tego programu w ich wykonaniu w Polsce. Francuscy muzycy wykonają w Gliwicach 6 koncertów z tego zbioru.