Arianna Savall i Petter Udland Johansen znów wystąpią w Gliwicach wraz ze swoim zespołem. Program La Rose des Vents jest polską premierą tego projektu. Zostanie on zaprezentowany 30.09 w Ruinach Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Wystąpią:
Arianna Savall sopran, harfa renesansowa;
Petter U Johansen tenor, skrzypce norweskie;
Miquel Angel Cordero kontrabas;
Sveinung Lilleheier gitary;
David Mayoral perkusja;

La Rose des Vents to program oparty na koncepcji wody, która od tysiącleci związana jest z kulturą Północy i Południa Europy. Pieśni z południa i północy pozwalają sobie wyobrazić przejście między muzyką śródziemnomorską a skandynawską. Morze staje się tutaj głębokim połączeniem tych dwóch przeciwstawnych obrazów kultury europejskiej. Jednocześnie morze staje się drogą łączącą te dwa światy, a podróże do nich odbyte inspirowały marynarzy i ludzi szukających przygód. Miłość, romans, rozłąka, odkryte lub wyrażone zostały w tym programie poprzez muzykę tradycyjną. Jak mówią artyści, ich spotkanie (Arianna pochodząca z Hiszpanii oraz Peter pochodzący z Norwegii) pozwoliło na stworzenie niezwykłego dialogu norweskich skrzypiec haringfele i harfy historycznej (średniowiecznej i barokowej). Wszystko to w towarzyszeniu egzotycznego połączenia gitar, perkusji i kontrabasu oraz głosu.
Arianna Savall – Honorowy Dyrektor Artystyczny Festiwalu, harfistka, sopranistka, kompozytorka. Podczas festiwalu wystąpi w premierowym polskim koncercie prezentującym projekt La Rose des Vents (Róża wiatrów). Urodzona w Bazylei w katalońskiej rodzinie muzyków, rozpoczęła naukę gry na harfie w wieku 10 lat i kontynuowała ją w Barcelonie pod okiem Magdaleny Barrera. Jednocześnie rozpoczęła naukę śpiewu w konserwatorium w Terassie. Była słuchaczką konserwatorium w Tuluzie i innych uczelni europejskich gdzie kształciła się pod kierownictwem takich sław lutnictwa i śpiewu jak Rolf Lislevand, Hopkinson Smith, Monserat Figueras czy Jordi Savall. Od 1997 roku koncertowała i nagrywała z grupami takimi jak: Hesperion XXI, La Capella Reial de Catalunya, Malapunica, Ricercar Consort, podróużując po całym świecie. Jednocześnie od kilku lat rozwija swoją niezależną działalność artystyczną, którą po raz drugi prezentuje podczas gliwickiego festiwalu.
U boku Arianny Saval wystąpi Petter Udland Johansen – urodzony w Oslo tenor, absolwent Norges musikk Hoyskole oraz Scola Cantorum Basiliensis. Muzyk znany jest nie tylko z interpretacji muzyki dawnej lecz także ze scen operowych w Niemczech, Hiszpanii i Szwajcarii. Brał udział w opracowanym przez Jordi Savalla „Orfeuszu” Monteverdiego, grał w „Ariannie” Haendla czy w „Uprowadzeniu z seraju” Motzarta. Występował także jako tenor w mszach i oratoriach Bacha, Schutza i Mozarta. Petter Udland Johansen nagrywał z takimi grupami i muzykami jak Ferrara, Lucidarium, Dominique Vellard, Sagene Ring oraz Pratum Musicum. Na stałe współpracuje z A. Savall, J. Heyerdalem, J. Ruppelem i Ch. Lovoldem.