Festiwal All’Improvviso to przede wszystkim atmosfera tworzona przez Państwa – naszych gości, oraz przez niezwykłych muzyków dających porwać się gliwickiej publiczności. Dziękujemy za 10 lat wspólnego odkrywania doskonałej muzyki i zapraszamy na kolejną kulturalną ucztę!  ARTYŚCI || PROGRAM I BILETY

Festiwal All’Improvviso, organizowany przez Towarzystwo Kulturalne FUGA, zdobył w ciągu 10 lat stałą publiczność oraz przychylne recenzje w mediach. Jest on wyczekiwaną przez melomanów imprezą na stałe wpisującą się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Gliwic. Ponadto projekt ten został doceniony przez władze Miasta Gliwice i otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta w dziedzinie promocji kultury. Jego wartość jest także uznana przez wielu artystów przyjeżdżających do Polski na festiwalowe koncerty. Wyrazem takiej oceny jest obecność w projekcie Arianny Savall – Honorowego Dyrektora Artystycznego Festiwalu.

Festiwal All’Improvviso to wydarzenie kulturalne o znaczeniu istotnym dla regionu. Forma promocji oraz poziom merytoryczny festiwalu potwierdziły w latach ubiegłych, że impreza ta jest doskonałą możliwością promowania regionu poprzez wydarzenie artystyczne. Organizatorzy dbają o udział w projekcie uznanych mediów o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Festiwal od lat otrzymuje poparcie istotnych instytucji samorządowych i międzynarodowych (Patronat Marszałka Województwa Śląskiego, Patronaty Ambasad Hiszpanii i Włoch, Patronat Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, wsparcie finansowe instytucji kulturalnych Francji, Hiszpanii, Czech, Kanady), które ugruntowują znaczenie festiwalu w regionie i nie tylko.

Towarzystwo Kulturalne FUGA zorganizuje we wrześniu i październiku 2017 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’Imporvviso po raz dziesiąty. Temu niezwykle ważnemu dla nas i naszych słuchaczy jubileuszowi przyświecać będzie idea zawarta w tytule „Muzyka wszystkich stron świata”. Koncepcja ta w pełni oddaje najistotniejsze dla festiwalu przekonanie o uniwersalności muzyki oraz sile ekspresji twórców zdolnych do łączenia różnych tradycji kulturowych, form klasycznych z popularnymi, dzieł twórców znanych i anonimowych. Aby w pełni zrealizować ideę dziesiątej edycji festiwalu organizatorzy zaplanowali bogaty program wydarzeń muzycznych i towarzyszących im działań o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim.

Do najważniejszych wydarzeń artystycznych zaplanowanych podczas X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso należy z pewnością zaliczyć koncert „ojca” europejskiej szkoły muzyki dawnej improwizowanej – Jordi Savall’a, który wraz z muzykami z grupy Hesperion XXI przedstawi specjalnie przygotowany na potrzeby festiwalu program pt.: „Czas odnaleziony” – ukazujący bogactwo kultury orientu i jej wpływ na cywilizację zachodnią. Wydarzenie to wzbogacone będzie o udział Arianny i Ferrana Savall oraz grupy Hirundo Maris, co pozwoli uczestnikom na odbycie podróży także na południe i północ muzycznej Europy. Gliwicki festiwal zaprosi swoich gości także do odbycia podróży do dalekiej Argentyny, gdzie w 2014 r. grupa Quadro Nuevo szukała inspiracji do swojego najnowszego programu Tango. Utwory z płyty Tango, która otrzymała nagrodę „German Jazz Award”, zostaną zagrane w Polsce po raz pierwszy. Podczas dziesiątej edycji festiwalu nie można zapomnieć o niezwykle ważnym wydarzeniu, którego pięćsetna rocznica przypada na rok 2017. W związku z obchodami 500-lecia Reformacji na festiwalu nie zabraknie muzyki J. S. Bacha i innych wielkich mistrzów baroku europejskiego, która zaprezentowana będzie między innymi w trakcie koncertu reformacyjnego {oh} Orkiestry Historycznej. Polscy muzycy wraz z sopranistką Michaelą Kuštekovą wystąpią w Gliwicach z programem muzyczno-edukacyjnym „Muzyka i słowo”. Muzyka wielkich mistrzów wybrzmi także podczas koncertu znakomitych polskich artystów – Łukasza Kuropaczewskiego (gitara), Macieja Frąckiewicza (akordeon) i Bartka Milera (cajon). Dziesiąta edycja festiwalu sięgnie także występ znakomitego kontratenora Maxa Emanuela Cenčića,  który z towarzyszeniem orkiestry zaprezentuje znakomity utwory europejskich twórców barokowych i renesansowych. Ponadto na scenie festiwalu zaprezentuje się Gliwicka Orkiestra Kameralna oraz wspaniały klarnecista Woytek Mrożek w brawurowym programie „Vivaldi Goes Jazz”.

BILETY DOSTĘPNE NA  – TICKETPRO oraz w: punktach sprzedaży na terenie całego kraju (lista tutaj), Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach, Restauracji Siedlisko w Gliwicach.

Prosimy śledzić także naszą stronę na portalu FACEBOOK